Daudzvalodības….!

Latvijā, pirms vēlēšanu laikā bija, kā arī vēl joprojām ir, panesies jautājums par daudzvalodībām un to ieviešanu valstī t.i. kā otru valodu ieviest krievu valodu…! Samērā daudz par to esmu domājis un filozofējis… gan pirms, gan pēc vēlēšanām, bet pie tāda jēdzīga secinājuma arī neesmu nonācis…! Nedomājiet, ka es šeit uzsākšu kaut kādu rasistisko stāstu, par to krievi ieņēma Latviju utt…! Tā nebūt nebūs…! Jo pirmkārt es neesmu tāds, kam viss ir slikti un otrkārt neuzskatu, ka vieni ir cilvēki, bet otri mežoņi un trešie vēl kaut kādi nezin kādi, un treškārt es skolā slikti mācījos vēsturi… Un ko.. jo vecāks palieku jo vairāk tas grauž…!

Nodzīvojot šajā valstī teju gandrīz 24 gadus, nākas nonākt pie dažādiem secinājumiem attiecībā gan uz latviešu valodā runājošiem, gan uz krievu valodā runājošiem cilvēkiem!

Manā skatījumā, ja cittautu cilvēks (turpmāk tūrists) ir nodzīvojis vairāk par vienu gadu kādā valstī, jebkur un jebkādā veidā mēģinājis un ir sazinājies ar vietējiem valsts iedzīvotājiem (turpmāk vietējie), tad šim cilvēkam – tūristam, būtu jāiemācās kaut vai sarunu valodā sazināties ar vietējiem, ja tūrists to nedara un nemēģina to darīt, tad tā, manuprāt, ir necieņas izrādīšana pret vietējiem! Savukārt, ja vietējais piekāpjas, un runā tūrista tautai saprotamā valodā, tad vietējais sevi vairāk vai mazāk noniecina tūrista priekšā!

Paskatoties uz manis iepriekš minēto var nonākt arī pie vēl kāda secinājuma vai fakta! Vietējais spēj runāt gan tūrista gan savā valodā, taču tūrists spēj runāt tikai savā tūrista valodā… Tātad no tā varam secināt, ka vietējais ir par vienu valodu gudrāks nekā tūrists, jo tūrists taču zina tikai savu tūrista valodu! Daudzi varbūt apgalvos, ka pastāv iespēja, ka tūrists prot runāt kāda cita, teiksim tūrista2 valodā, taču nav izslēgts arī fakts, ka vietējs prot arī vēl trešo, tūrista2, valodu!

Ir arī vēl trešā situācija, kuru es esmu dzirdējis no jaunāka gājuma vietējiem…! Viņi saka, ka runājot tūristam saprotamā valodā viņi atkārto tūrista valodu un tādā veidā uzlabo savas zināšanas un izrunu… Nevarētu nepiekrist, jo ir taču visiem sen zināms teiciens kuru mums skolā pieminēja samērā bieži – “Atkārtošana -zināšanu māte”

Tad nu lūk trešais variants – katrs runā savā valodā kā tādi spītīgi āži un domā ka viens otru saprot…! Šis situācija, manuprāt, ir vismuļķīgākā un pēdējā laikā visbiežāk sastopama starp starp vecākiem tūristiem un jaunākiem vietējiem….!
Un kas pie tā vainīgs?

Kā likt tūristiem cienīt un iemācīties vietējo valodu?
Nezinu…!
Kurš no šiem četriem secinājumiem būtu pareizākais, ko izmantot šodien un nākotnē…?
Nezinu!

Bet ja Tu zini, tad raksti komentāros!

Saldajā – Dusmīgs Ingmārs….

p.s. esmu ar viņu!

Saprotiet, ka tas ir tikai mans viedoklis un ideja…. Jums tas nav jāņem vērā, jums nav jānosoda šī viedokļa autoru un viedoklis kā tāds… Tās ir tikai vienkārša cilvēka pārdomas, kuras viņam ir radušās savas dzīves laikā…!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *